Autor Tema: Smetnje nakon operacije  (Posjeta: 57482 )

0 Članova i 182 Gostiju pregledava ovu temu.

alyna

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 203
    • Profil
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #18 : Lipanj 08, 2011, 15:40:20 poslijepodne »
Ovo za 1% je isto rekao jedan liječnik,neurokirurg,ali iz Njemačke i ima smisla jer nitko nije rekao da se živac oporavlja 100 %.Isto tako Teo ti veliš da trnci traju do dva mjeseca,a vidiš da je to individualno,Arbyu je prošla godina dana,a meni 9 mjeseci,pa još povremeno trne,sve je to individualno.U ovoaj dio dal se opravlja ili se stvarno samo "prespaja" tj.drugi živci preuzmu funkciju se stvarno ne bi htjela mješati jer nisam stručna.
interlaminectomia L5/S1 dex.
ablacija diska
bulging L4/L5

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #19 : Lipanj 08, 2011, 15:44:22 poslijepodne »
Ono o cemu pise prof. Kojadinovic nema veze s zivcima koji izlaze iz ledjne mozdine... Malo bolje pogledajte njegov website.

Klasicno izvlacenje stvari izvan konteksta kako bi netko ovdje ispao pametan, a na kraju to bas i ne uspije.
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

arby

  • Newbie
  • *
  • Postova: 8
    • Profil
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #20 : Lipanj 08, 2011, 15:59:30 poslijepodne »
Alyna je u pravu,sve je to individualno,meni laganini zna trnut desni taban i prsti,pošto imam platfus ni ne čudim se.Ma sa ovakvim trnjenjem mogu živjet samo da nije onak kak je bilo ja sretan!
16.6.2010 Interlaminectomia L5S1,extirpatio disci i.v.

alyna

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 203
    • Profil
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #21 : Lipanj 08, 2011, 16:15:00 poslijepodne »
Meni isto tako i zna me još u tibialisu bocnut.Tamo me prije i boljelo najviše.Slažem se Arby,samo da se ne ponovi i da nema bolova i sve štima  ;)
interlaminectomia L5/S1 dex.
ablacija diska
bulging L4/L5

teoantun

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 472
  • In Te, Domine, speravi!
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #22 : Lipanj 08, 2011, 16:28:51 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Ukoliko se radi o operaciji pri kojoj se oštećeni nerv spaja direktnim šavom ili transplantatom, onda nastaje oporavak nerva u vidu prorastanja vlakana. A brzina urastanja je oko 1,5 mm na dan. (Npr., kod prijeloma kosti pri kojem je došlo do oštećenja nerva)
Ali, ova tema nije ni važna za većinu nas operiranih na kralježnici.
A da se živac oporavlja 1% na godinu, znači da bi ti trebalo 100 godina za 100%???!!!!
Pa vidiš da je to nelogično i smješno.
Kako kažu profesori neurokirurgije, kod oštećenog nerva se poslije operacije u većini slučajeva 75 % oporavka dogodi već u prvih šest mjeseci. Jedino se kod dosta starijih pacijenata deficit može produžiti.
Dakle, većina nas bi se trebala relativno brzo i dobro oporavljati nakon operacije. :)

Da ste pažljivo čitali, vidjeli biste da je ovaj post bio isključivo odgovor na oporavak od 1% ili rast od 1  mm. Također biste uočili rečenicu, koju sam boldirao. Drugi dio posta se odnosio na operacije kralježnice, opet ste trebali uočiti da piše "u većini slučajeva".
Nitko se ne pravi pametan, to je jednostavno tako. Evo na MEF Split, potvrđuju tekst prof.Kojadinovića. 
V.R.S.N.S.M.V.   S.M.Q.L.I.V.B.  Crux Santa Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux! Per Mariam ad Iesum! Zajedno u Kristu!

III 2011.g.  INTERLAMINECTOMIA L5 - S1 L.DEX.; ADHESIOLISIS; ABLATIO DISCI I.V. L5 - S1

Bronx

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 125
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #23 : Lipanj 08, 2011, 19:20:17 poslijepodne »
Ako se zivci ne obnavljaju cemu onda galvanizacija i struje na rehabilitaciji?

teoantun

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 472
  • In Te, Domine, speravi!
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #24 : Lipanj 08, 2011, 21:05:00 poslijepodne »
A moja Bronx, ovdje se meni se čini samo navrće voda na jedan jedini mlin.....
V.R.S.N.S.M.V.   S.M.Q.L.I.V.B.  Crux Santa Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux! Per Mariam ad Iesum! Zajedno u Kristu!

III 2011.g.  INTERLAMINECTOMIA L5 - S1 L.DEX.; ADHESIOLISIS; ABLATIO DISCI I.V. L5 - S1

Bronx

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 125
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #25 : Lipanj 08, 2011, 21:40:57 poslijepodne »
Stvarno o toj tematici ne znam skoro pa nista ali sve se vrti oko regeneracije zivaca a sad citam da to nije moguce.
Jedno je skroz precvikan zivac ali ostecen zivac od pritiska?!

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #26 : Lipanj 08, 2011, 22:09:18 poslijepodne »
Meni se cini da ima ovdje malo previse paranoje .....

Kokolino mislim da bi mogla dati dobar komentar na ovu temu (smisao struja i ostalih terapija kod ostecenja odnosno kompresije na zivac).
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

teoantun

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 472
  • In Te, Domine, speravi!
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #27 : Lipanj 08, 2011, 22:36:50 poslijepodne »
Nema. Ima samo pacijenata koji sve ne znaju, a htjeli bi da im bude bolje....

Galvanska struja djeluje na živčane završetke odgovorne za prijenos boli tako da se bol smanjuje ili nestaje.

Povećeva podražljivost i provodljivost živaca pod katodom i smanjuje pod anodom.

Pod utjecajem galvanske struje nastaje vazodilatacija ( proširenje krvnih žila) što uzrokuje intenzivniji dotok krvi koji nazivamo hiperemija. Koža ispod aplicirane elektrode postaje toplija, crvenija u trajanju do 30 min., i vlažnija.

TENS se osniva na principu elektroanalgezije.

Interferentne struje potiču stvaranje kalusa, i tako ubrzavaju rast koštanog tkiva.

Dijadinamske struje kroz različite modulacije postižu dobar analgetski učinak i kočenje simpatikusa. Ona se primjenjuje u liječenju bolnih stanja i stanja nastalih poremećajem ravnoteže vegetativnog sustava.
postiže dobar analgetski učinak i kočenje simpatikusa. One se primjenjuju u liječenju bolnih stanja i stanja nastalih poremećajem ravnoteže vegetativnog sustava. Ima jako djelovanje na uklanjanje edema i hematoma, na smanjenje tonusa poprečnoprugastih mišića i uklanjanje boli. Razvija jaki i dugotrajni analgetski učinak, i zato je dobila ime elektroanalgezija. Primjenjuje se u liječenju bolnih sindroma i izvanzglobnog reumatizma.

Naravno, koriste se i druge terapije, ultrazvuk, laser, vacustyler.

V.R.S.N.S.M.V.   S.M.Q.L.I.V.B.  Crux Santa Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux! Per Mariam ad Iesum! Zajedno u Kristu!

III 2011.g.  INTERLAMINECTOMIA L5 - S1 L.DEX.; ADHESIOLISIS; ABLATIO DISCI I.V. L5 - S1

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #28 : Lipanj 09, 2011, 13:20:08 poslijepodne »
Ja vjerujem neurokirurgu jer je on ipak znanstveni imperativ u odnosu na sve nas. Jedino mi sad nije jasno sta se onda oporavlja kod operacije i zasto nekog prestane boljeti a nekog ne. Da li prestane boljeti SVAKOG kome disk lezi fino i ne iritira zivac ili ni to vise nije neko pravilo.
Joj tata sto me ne pusti da studiram medicinu   ;D   ;D
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

teoantun

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 472
  • In Te, Domine, speravi!
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #29 : Lipanj 09, 2011, 14:56:50 poslijepodne »
Boli i sve  one koji imaju i psihogenu bol......
V.R.S.N.S.M.V.   S.M.Q.L.I.V.B.  Crux Santa Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux! Per Mariam ad Iesum! Zajedno u Kristu!

III 2011.g.  INTERLAMINECTOMIA L5 - S1 L.DEX.; ADHESIOLISIS; ABLATIO DISCI I.V. L5 - S1

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #30 : Lipanj 09, 2011, 15:15:55 poslijepodne »
Ovo je neka provokacija sta li ? Ja ne bih rekla da iko pati od umisljenje boli na forumu ja sigurno ne, a neurokirurg JESTE znanstveni imperativ u odnosu na ljude koji NISU medicinski obrazovani a to je otprilike 99% ovog foruma. Pozdrav
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #31 : Lipanj 09, 2011, 15:52:02 poslijepodne »
Pricao sam s uzivo s dva strucnjaka. Jedan profesor s Rebra, a drugi privatni neurolog iz Osijeka koji probleme koje ne razumiju nazivaju psiholoskim. Obojica totalno ludi! Oni moraju ici na psiho-vjestacenje i ja bi im zabranio da rade s pacijentima i oduzeo licence.

al to sam samo ja
« Zadnja izmjena: Lipanj 09, 2011, 15:54:52 poslijepodne Istr »
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

teoantun

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 472
  • In Te, Domine, speravi!
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #32 : Lipanj 09, 2011, 15:54:58 poslijepodne »
Kakva provokacija? Pitala si dali prestane bolit svakog kome disk ne pritiska više živac... Samo sam odgovorio da one koji imaju psihogenu bol i dalje boli...  Što je sad tu provokativno.
Ali boli i one koje je neurokirurg (ovdje mislim na bilo kojeg neurokirurga) uvjerio da trebaju bit operirani iako nisu imali apsolutnu indikaciju, boli i one koji su nakon operacije ponašanjem nešto "pokvarili", boli i one koji su zbog distabiliteta kralježnice dobili problem u susjednom disku, boli, boli, boli... Ima puno razloga za bol....
Ako ćemo pričati o znanstvenim imperativima, onda bi valjalo naznačiti da su to prije svega znanstvenici (ali relevantni, od svjetskog ugleda).... I skidam im kapu...
« Zadnja izmjena: Lipanj 09, 2011, 15:57:29 poslijepodne teoantun »
V.R.S.N.S.M.V.   S.M.Q.L.I.V.B.  Crux Santa Sit Mihi Lux, Non Draco Sit Mihi Dux! Per Mariam ad Iesum! Zajedno u Kristu!

III 2011.g.  INTERLAMINECTOMIA L5 - S1 L.DEX.; ADHESIOLISIS; ABLATIO DISCI I.V. L5 - S1

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #33 : Lipanj 09, 2011, 17:29:43 poslijepodne »
Mislim da svi skupa ne bi trebali pretendirati da znamo o cemu pricamo kad pojma nemamo. Sto se tice tih hirurga i ostalih idealni postoje samo u Grey's Anatomy    ;D Pozdravi
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #34 : Lipanj 10, 2011, 07:49:31 prijepodne »
...e ovo je dobar post....zasto nekoga boli i nakon operacije? da se ne ponavljam, pisao sam o tome na svome blogu pa pročitajte. No osim pravih fizičkih bolova koji su posljedica navedenog svakako postoji nešto što se naziva kompleksni kronični bolni sindrom a to ima veze sa mozgom jer dio boli dolazi uvijek odozgora,( govorim o kroničnoj boli,). Osim neuropatske i nociceptivne boli u kompleksne bolne sindrome svakako treba uvrstiti i mišićnu bol koja nastaje radi prisilnih poslijeoperacijskih položaja - stajanje i ležanje, to jest bol koja nastaje kao posljedica promjene tonusa mišića. Tu je fizikalna th od velike pomoći.....


Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Kakva provokacija? Pitala si dali prestane bolit svakog kome disk ne pritiska više živac... Samo sam odgovorio da one koji imaju psihogenu bol i dalje boli...  Što je sad tu provokativno.
Ali boli i one koje je neurokirurg (ovdje mislim na bilo kojeg neurokirurga) uvjerio da trebaju bit operirani iako nisu imali apsolutnu indikaciju, boli i one koji su nakon operacije ponašanjem nešto "pokvarili", boli i one koji su zbog distabiliteta kralježnice dobili problem u susjednom disku, boli, boli, boli... Ima puno razloga za bol....
Ako ćemo pričati o znanstvenim imperativima, onda bi valjalo naznačiti da su to prije svega znanstvenici (ali relevantni, od svjetskog ugleda).... I skidam im kapu...

Bronx

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 125
    • Profil
    • Email
Odg: Smetnje nakon operacije
« Odgovori #35 : Ožujak 02, 2012, 09:02:53 prijepodne »
Pooz svima, dugo se nismo culi :) mom muzu jos malo pa godisnjica od operacije. Mogu reci da mu je ok, nikakvih vecih smetnji nema ali jos uvijek mu se zna "javiti" noga, kuk i neko sitno probadanje...ovih dana malo izrazenije. Je to normalno ili je to znak nove hernije?

 

Nagradne igre