Prikaži postove

Ova sekcija vam omogućuje pregled svih postova koje je objavio ovaj član. Napomena: možete vidjeti postove samo iz rubrika kojima trenutno imate pravo pristupa.


Teme - Neurokirurg

 Str: [1]
1
E drago mi je da mozemo malo pricati i problemu a ne se prepucavati sa mnom o poslu koji radim...
Sto se tice fizikalne terapije, operacija i bolesti kralježnice,... nakon više nekoliko operiranih bolesnika dosao sam do najveće istine: operacija nije lijek kao što ni diskus hernija ili stenoza kralježnice nije bolest....Bolest se zove Degenerativna bolest kralježnice.
Stoga najbolje što mozete za sebe učiniti ( sa ili bez operacije ukoliko nije potrebna) zove se fizikalna terapija. E to je problem u Hrvatskoj ali nije puno bolje niti drugdje u svijetu.
Nemojte misliti da ja ne priznajem fizikalnu terapiju čak i u širem smislu. Ja aktivno surađujem, a i u svojoj klinici imam fizikalnu terapiju( koja se bavi isključivo kralježnicom), sa raznim fizijatrima, kiropraktičarima, centrom za izokinetiku, fitnes centrima i pilates centrima. No problem je u ne postojanju koncepta fizikalnog liječenja ili da se netko ne bi ljutio, koncepti postoje ali ja nisam zadovoljan sa onim sto se nudi.
Kao prvo fizikalna terapija se svugdje u svijetu često neselektivno propisuje i upravo radi neselektivnosti rezultati su upitni. Nema protokola koji su mjerljivi, drugim rječima ako ja nesto izoperiram napravite kontrolni MR i moze se vidjeti rezultat moje operacije no nakon provedene fizikalne terapije nema mehanizma kojim se moze objektivno mjeriti rezultat vježbanja.
Upravo radi toga nekoliko kolega i ja pokusavamo ponuditi tzv koncept Dinamičke rehabilitacije, sto bi trebalo biti sukus onoga sto je pacijentu potrebno neovisno o operaciji.
To uključuje niz savjeta o načinu svakodnevnog funkcioniranja sa bolesnom kralježnicom, izokinetičku rehabilitaciju,terapiju boli,  klasičnu fizikalnu terapiju uključujući protokole za liječenje i rehabilitaciju lokomotornog sustava. Obzirom da je ovaj koncept multidisciplinaran u rad su uključeni ortopedi, fizijatri, stručnjak za biomehaniku, terapeuti i ja kao neurokirurg.
Za sada stvar funkcionira. U roku od mjesec dana ambulantih postupaka uspjeh, na ovaj način rehabilitiranih, je zadovoljavajući. No još je prerano da o tome javno pričam i predstavim stručnoj javnosti nasu ideju i rezultate.




Oprosti senainter ali nisam zadovoljan odg :)
Dotična osoba je ipak čovjek od struke,iznosi svoje metode i pristupe a bojan je postavio dva konkretna pitanja u vezi njegovih primjedbi.Ne vidim u čemu je problem odgovorit tj.pokušat malo ljudima približit zašto,kako?

2
Operacija kraljeznice / Neurokirurgija danas
«  : Listopad 24, 2010, 17:37:48 poslijepodne »
neurokirurgija je kao struka praktično nelimitirana u sferi liječenja kralježnice. jedino što jojš uvijek ne možemo je uspostaviti funkciju nakon trajnog oštećenja kralježnične moždine. za ostale stvari u svijetu nema limita no kod nas.....limiti se nalaze na drugom mjestu i upravo su to razlozi zasto sam otisao iz bolnice i sada radim sam, bez limita.......

Sto se tiče Waltera Binija..... kao prvo Walter je osebujan lik i to se mora priznati. Radio je sa raznim svjetskim poznatim ( tu ne ubrajam Gepsteina jer je on u svijetu NEPOZNAT) MISS kirurzima. Kao najvažniju činjenicu navodim da je Walter NEUROKIRURG. Mislim da on u okviru svojih tehničkih mogućnosti radi dobru neurokirurgiju kralježnice u Dubrovniku.

Upravo je ovo poanta.

Citat:
No morate znati da je on tamo tehnički limitiran.

"Tamo" su mogućnosti u svemu limitirane. Važno je toga biti svjestan.
A i neurokirurgija kao struka je limitirana. To je važno s vremena na vrijeme ponoviti.



3
Dijagnostika / Magnetska rezonancija (MR) - općenito
«  : Kolovoz 27, 2010, 08:44:21 prijepodne »
snaga magneta nema veze s kvalitetom slike. kvaliteta slike nema veze s dijagnozom, bitno je tko gleda sliku, sta na slici hoce vidjeti i da li se to poklapa sa simptomima bolesnika koji su najbitniji dijagnosticki kriterij u medicini pa i u neurokirurgiji kraljeznice. osim slikovnog prikaza postoji citav niz dijagnostickih metoda koje objasnjavaju ono st se na slici ne vidi a ima klinicko znacenje. oko 50 % bolnih sindroma ne moze se objasniti MR prtragom kraljeznice pa iz toga proizilazi veliki broj bolesnika koji su operirani ili lijeceni nekom drugom metodom a da im nakon toga nije bilo bolje..( kada govorim o snazi mR uredjaja mislim na mr od 1,5 T)

 Str: [1]