Autor Tema: Mirovina vrs. rad  (Posjeta: 16031 )

0 Članova i 33 Gostiju pregledava ovu temu.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Mirovina vrs. rad
« : Rujan 06, 2008, 12:28:54 poslijepodne »
Često puta razmišljam kako je odlazak u mirovinu za mladu ženu ili muškarca osim što ga financijski jako unazaduje, i psihički frustrirajuće, nosi mu osjećaj manje vrijednosti, uvrsti ga u armiju  pola milijuna onih što preživljavaju od 1.-1.i čija se svakodnevnica svodi na odlaske liječniku te potragu za jeftinim namirnicama. :( Ne znam kada, tko i zašto je ukinuta kategorija rada na "pola radnog vremena" jer mi se to čini kao vrlo dobro rješenje za one koji zbog svog stanja i bolesti nisu u mogućnosti svih osam sati biti "korisni" član svoje zajednice.
Osobno sam za povratak te radne kategorije jer mi se čini da ne samo što bi to bilo bolje za oštećenu osobu nego bi dalekosežno bilo i bolje za ovu siromašnu napaćenu nam Domovinu koja je svojim Zakonima stvorila armiju mlađih umirovljenika. Recite mi svoje mišljenje. Ako ima netko pravne struke neka mi malo detaljnije objasni kada i tko je ukinuo tu radnu kategoriju odnosno koji je put da se ista povrati? (amandman na Saborska tijela ili sl..)? ???

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #1 : Rujan 06, 2008, 13:11:52 poslijepodne »
Postoji cijela vojska mladih umirovljenika, uzgred i nisu više tako mladi,kao šta su bili kad su otišli u mirovinu ;D
Znam desetke umirovljenika koji su otišli u mirovinu zbog križobolje,a da nikad nisu operirani,a mi danas iako operirani jednom ili više puta,ne možemo dobiti niti postotak invalidnosti ???  Meni osobno je važniji postotak invalidnosti od rada na pola radnog vremena,jer taj postotak čovjeka štiti od samovolje bahatih poslodavaca,koji od svojih zaposlenika mogu tražiti i fizički rad,tj preraspodjelit zaposlenika prema potrebama firme, iako im to nije u opisu radnog mjesta,al je u zakonu o radu ???  Poslodavca ne zanima dal si ti operiran ili nisi,čim si vračen s bolovanja na posao bez ikakve invalidnosti,ti si za poslodavca zdrava osoba.
A svaka promjena zakona će svakako ići na našu štetu,a u korist poslodavaca,jer za ovu državu mi smo samo statističke brojke i nepotreban trošak.Ako otežaju uvjet dobivanja postotka invalidnosti i odlazak u invalidsku mirovinu,automatski im statistički pada broj invalida,a u našoj državi uskoro će statistički biti svi zdravi i bogati,pravi HOLIVUD ;D
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #2 : Rujan 06, 2008, 20:23:45 poslijepodne »
Tog sam problema postala svjesna kad sam se trebala vratiti na posao poslije operacije. Naime, neurokirug mi je rekao da nikako nisam za puno radno vrijeme i da bi barem šest mjeseci trebala raditi pola radnog vremena. No to, prema riječima moje liječnice, već 10-ak godina po zakonu nije moguće.  Tako čovjek nema mogućnosti za postepenu rehabilitaciju i povratak u svijet rada. Ako se već neće ili ne može vratiti na posao, mora ići na invalidsku komisiju gdje postoji opasnost da ga spraše među vojsku mladih umirovljenika koji još dugo, dugo godina mogu raditi ako ne već na svom stalnom, onda na prilagođenom radnom mjestu. Ja nisam otišla na tu komisiju, riskirala sam i vratila se na posao. Koliko je to na moju štetu, pokazat će vrijeme.
Mislim da to što postoji kod nas, nema ni u jednoj civiliziranoj zemlji. Broj umirovljenika se neprestano gomila, broj radno sposobnog stanovništva sve je manji, a odnos prema bolesnima i invalidima je blago rečeno katastrofalan.
Sljedeće godine ide se u temeljitu promjenu Zakona o radu, pa je to prilika da se reagira. Trebalo bi pisati svim sindikalnim središnjicama, ali i saborskim zastupnicima. Spremna sam oko toga pomoći jer neke ljude i osobno poznam.

P.S. Kad sam ovo napisala, palo mi je na pamet da ovaj problem nije samo stvar Zakona o radu, nego neusklađenosti Zakona o zdravstvenom i mirovinskom osiguranju, te vrlo vjerojatno i Zakona o zaštiti zdravlja na radu koji je stupio na snagu početkom ove godine. U svakom slučaju, bilo bi dobro da imamo nekog pravnika koji bi to temeljito proučio i dao savjet kako bi ta inicijativa zapravo trebala izgledati, tj. na koje sve nelogičnosti postojećih zakona treba ukazati.
« Zadnja izmjena: Rujan 06, 2008, 21:14:25 poslijepodne Jasna »
Operacija L4/L5 2007. godine

deziderio

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 173
  • Svi smo mi mali pa nam se smije i plače...
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #3 : Rujan 06, 2008, 23:09:54 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Mogu Vam reći da invalidske komisije jako teško upućuju ljude u mirovine zbog kralježnice to govorim iz svog osobnog iskustva i poznavajući druge ljude oko sebe koji su imali jednu ili više operacija.Moraš biti "Lazar" što kažu naši ljudi pa da te umirove.Poslodavcima se ne isplati da im rade invalidi na četiri sata.Oni hoće zdrave ljude a ne invalide,još tko radi u državnim službama Bože pomozi,još nekako.
Mi se čudimo da imamo "vojsku" umirovljenika pa mi imamo "vojsku"mladih ljudi koji su nezaposleni.Svakako da podržavam da se vrati radno vrijeme od četiri sata,osobno se ne mogu nikako pomiriti što sam otišao u mirovinu ali eto bolest je jača od mojih želja i prohtjeva.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #4 : Rujan 07, 2008, 12:29:27 poslijepodne »
Jasna hvala ti na lijepom i konstruktivnom postu.Sve se bojim da će radnici/zaposlenici u ovom balkan-kapitalizmu izvuć deblji kraj, Zakonodavac će učiniti sve za božanstvo "Profit" posebice ako mu je "vanjski suradnik" Todorić. Znam i ja ljude koji su zbog neoperirane križobolje pred 25 godina dobili invalidsku mirovinu a danas imaju svoj obrt u obradi kamena što je vrlo zahtjevan fizički posao. Isto tako postoji cijeli niz malignih bolesti koje u EU jamče mirovinu i to sasvim pristojnu a kod nas ti jadnu cvrkavicu od mirovine dadu tek kad ti dijagnosticiraju metastaze. Mislim da tada više nikome ne treba takva mirovina. Bolje ga je još te godinu dvije ostaviti na naknadi iz bolovanja jer mu je veća nego mirovina koju bi mu oni dali. Ha,ha zato je i daju valjda. ??? :P :'(

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #5 : Rujan 08, 2008, 16:24:43 poslijepodne »
Kokolino, nema na čemu. Rado ću pomoći ako se dogovorimo za nekakvu inicijativu, no bojim se da ćemo prethodno morati osnovati nekakvu udrugu ili nešto takvo slično. I ja mislim da poslodavce, državu ali i osiguravajuća društva (Marin je imao ružno iskustvo s njima) neće ništa napraviti da se situacija promijeni, osim ako nema nekakvog sustavnog javnog pritiska. Nažalost, naši ljudi nisu baš za nekakve građanske inicijative, a u razvijenim zemljama političar ako želi glasove, prvo se dođe pokloniti civilnim udrugama. Ovako, kad se nitko ni za što ne buni, rade što hoće i uopće nisu svjesni problema "malih" ljudi.
Operacija L4/L5 2007. godine

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #6 : Rujan 09, 2008, 21:16:34 poslijepodne »
Ma da, prosto je čudnovata apatija ovog našeg naroda. To je jedno čudo neviđeno. Kao da smo krdo ovaca. Što kaž
ete? Možda ipak ideja za novu temu?!

deziderio

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 173
  • Svi smo mi mali pa nam se smije i plače...
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #7 : Rujan 09, 2008, 22:26:06 poslijepodne »
Naš narod kuka kad treba i kad ne treba.Od silne kuknjave svi obolili
na "kukove" ha,ha,ha  ;D ;D ;D ::)     Svi smo mi ponekad znali što tuga i radost znače...
   

« Zadnja izmjena: Rujan 26, 2008, 07:37:48 prijepodne deziderio »

Jasna

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 654
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #8 : Rujan 11, 2008, 16:00:36 poslijepodne »
Udruga građana zasigurno može pridonijeti ne samo da se promijeni ta zakonska nebuloza, nego da se i poboljša status pacijenata, te osigura financiranje ovih stranica koje mogu postatiti referentno mjesto za sve križoboljce  :) u Hrvatskoj i šire. Javnost i odgovorne treba senzibilirati o problemima s kojima se susreću pacijenti (dugo čekanje na dijagnozu, fizikalnu terapiju i toplice, problem s liječničkim komisijama, itd.), a trebalo bi poraditi i na komunikaciji s poslodavcima koji mogu prevenirati ne samo ove bolesti nego i niz drugih. Također, oboljelima bi se mogli osigurati savjeti liječnika (neurokirurga, fizijatra, ortopeda i drugih), potom nutricionista (kako skinuti kile i zadržati normalnu kilažu), psihologa/psihijatra za liječenje depresije koja je neminovna kad jako boli... Imam još ideja, ali ne stignem sada pisati - na poslu sam.
Moglo bi se, dakle, napraviti niz vrlo,vrlo korisnih stvari, ali to ne mogu napraviti dva - tri poluinvalida kao što sam ja/mi koji smo operirani ili smo pred operacijom, treba se ipak skupiti veći broj ljudi koji bi mogao odraditi niz poslova koji su na početku neminovni. Eto, to je moje skromno mišljenje. Bilo bi dobro da i vi iznesete svoja razmišljanja. 
Operacija L4/L5 2007. godine

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #9 : Rujan 11, 2008, 17:50:20 poslijepodne »
Vrlo dobro napisano, niz dobrih ideja. Evo ja ko za sada, neinvalid po pitanju bolesti kralješnice se rado priključujem.

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #10 : Rujan 11, 2008, 18:59:51 poslijepodne »
I ja se rado priključujem i pohvaljujem ideju.
Za početak bismo mogli poslat nekakav zajednički dopis-protest ili takvo što u ministarstvo zdravstva,s potpisom foruma,al nije bed ako se treba i osobno potpisat,mislio sam to s potpisom foruma,da tako damo na znanje da i mi postojimo kao virtualna udruga ;D
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #11 : Rujan 11, 2008, 21:59:15 poslijepodne »
Svakako služi pravni support.

Mile50

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 221
    • Profil
    • Email
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #12 : Listopad 05, 2008, 16:48:41 poslijepodne »
Ja sam jedna od sretnica, koja je radila pola radnog vremena od 97.g- 2005. Na prvi pogled to izgleda zgodno, međutim nije to Bog zna što. Za 4 sata rada dobila sam polovicu plaće, a za ostalo vrijeme 33% invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad, koja iznosi 80%, za razliku od opće nesposobnosti koja je 100%. To mi je totalno uništilo prosjek. Moj hod po inv. komisijama počinje 96.g kada sam dobila 3. kategoriju, odnosno promjenu radnog mjesta, koju nikad nisam ostvarila. Kako svake godine dolazi do pogoršanja zdravlja, 97. ostvarujem famoznih "4sata". Od tada pa do 2005. bila sam 7 puta na IK-i (sveukupno 9 puta), kada sam konačno dobila opću nesposobnost. Ne mogu vam opisati koliko je trnovit bio moj put do mirovine.

Nefretity

  • Newbie
  • *
  • Postova: 17
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #13 : Listopad 31, 2008, 17:40:35 poslijepodne »
Prije 12 god.bila sam prvi puta na invalidskoj komisiji,dobila ocijenu NOI,zatim sam operirala lumbalnu kralježnicu i ponovno dobila istu ocijenu,što je nakon par godina prevedeno u profesionalnu nesposobnost za rad.Poslodavac mi nije baš izašao u susret i nisam dobila promijenu radnog mjesta te sam ove godine operirala i vratnu kralježnicu,po treći puta sam bila na IK i njihova ocijena je - nastavno NOI - danas mi je povjerenstvo prekinulo bolovanje sa obrazloženjem da nisam nikakav invalid rada i da ovisim o dobroj volji poslodavca hoće li mi dati drugo radno mjesto ili otkaz.Također su mi rekli da više nemam profesionalnu nesposobnost(a navodno se stečena prava ne gube ) iako nisam još dobila rješenje na kućnu adresu.Na invalidsku komisiju moram PONOVO nakonšto napravim još neke pretrage.Recite mi -bilo tko ko zna-što da radim?Imam li ja neka prava i ima li poslodavac neke obaveze prema meni,npr.osigurati mi lakše radno mjesto,i što ta moja dosadašnja ocjena invalidnosti uopće znači?Jesam li ja invalid rada ili nisam?Ne znam više što da mislim jer svatko to tumači na drugačiji način,a ja objektivno više nemogu raditi iste poslove kao i do sada.Što da poduzmem(osim što ću vjerovatno sada zaista završiti kod psihijatra)?

Jopan

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 388
    • Profil
    • Email
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #14 : Listopad 31, 2008, 19:33:43 poslijepodne »
Ako imaš para, kod odvjetnika. Ako nemaš, moš se tješit IMAMO HRVATSKU.
Ovima danas ni Tito nebi ništa mogao jer je on mala maca za njih. Možda Staljin da ih postroji,(treba njih klonirat pa nek stoje u rezervi, manje bi se ovi danas bahatili) ma nek nam je Bog na pomoći.

Apurin, Loram probaj malo, ja povremeno uzmem jer da ne, davno bi nekoga ....
« Zadnja izmjena: Listopad 31, 2008, 19:39:00 poslijepodne Jopan »
Svi problemi sa kralježnicom leže u -atlasu C1, prvi vratni kralježak.
Ne dozvolite da vam liječnici (bezuspješno) liječe posljedicu a ne uzrok. Uzrok je u pomjerenom prvom kralješku (atlasu).

Mile50

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 221
    • Profil
    • Email
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #15 : Listopad 31, 2008, 19:38:45 poslijepodne »
Ne znam šta znači ta ocjena N0I, ja sam prvo dobila 3.kategoriju, što je promjena radnog mjesta. Promjenu nisam nikad ostvarila.Ako si u Zagrebu probaj se obratiti pravniku u Tvrtkovoj, u prizemlju desno.

worf

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 598
    • Profil
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #16 : Listopad 31, 2008, 20:55:00 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Ako imaš para, kod odvjetnika. Ako nemaš, moš se tješit IMAMO HRVATSKU.
Ovima danas ni Tito nebi ništa mogao jer je on mala maca za njih. Možda Staljin da ih postroji,(treba njih klonirat pa nek stoje u rezervi, manje bi se ovi danas bahatili) ma nek nam je Bog na pomoći.

Apurin, Loram probaj malo, ja povremeno uzmem jer da ne, davno bi nekoga ....

Sory Jopan,al nemamo Hrvatsku,već IMAJU HRVATSKU,a mi smo im došli u paketu :'(  Postali smo roblje Balkanskih robovlasnika,pa kud ćeš goru kombinaciju ???
Prije ili kasnije,sve će ovo dopizdit,ovom ispačenom narodu,pa mislim da je kontra-kontrarevolucije neminovna,čim prije,tim bolje,jer ovo sve skupa prelazi sve granice zdravog razuma ???
Moramo graditi tvornice lijevom rukom,u desnoj ruci držati pušku,a s obje noge gaziti crve.
Ernesto Che Guevara

VENCEREMOS

Jopan

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 388
    • Profil
    • Email
Odg: Mirovina vrs. rad
« Odgovori #17 : Listopad 31, 2008, 22:02:50 poslijepodne »
Ma neznam¸ ja sam razočaran. Što se mene tiče imam kvalitetan život (sem zdravlja) al ovo mi više teško gledat.
Ko je imao prilike na tv gledati bilo je dosta puta: kada vuk uđe u tor i kolje ovce, one stoje, samo se ukipe, nikakav otpor, a on kolje, kolje, uživa, samo ih obara.  E tako se danas ljudi ponašaju, a političari ma kakvi vukovi, još gori.
Ljudi samo dižite kredite, i djecu će vam popapat. 
« Zadnja izmjena: Listopad 31, 2008, 22:09:56 poslijepodne Jopan »
Svi problemi sa kralježnicom leže u -atlasu C1, prvi vratni kralježak.
Ne dozvolite da vam liječnici (bezuspješno) liječe posljedicu a ne uzrok. Uzrok je u pomjerenom prvom kralješku (atlasu).

 

Nagradne igre