Autor Tema: teretana i operirana kralježnica  (Posjeta: 18358 )

0 Članova i 7 Gostiju pregledava ovu temu.

glagen

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 121
    • Profil
teretana i operirana kralježnica
« : Travanj 27, 2010, 20:03:43 poslijepodne »
ovako, ne idem na bazen jer mi ga je nemoguće uskladiti s poslom. doma sve manje i manje vježbam (nije baš pohvalno, znam). jedino hodam najmanje 3 km dnevno.

jedino što mi lokacijom i terminima odgovara jest teretana...

ima  li tko kakvih iskustava s teretanom poslije operacije?

ma nisam naumila dizati 100 kg na izbačaj, ali mislila sam da mi možda neke vježbe s minimalnim opterećenjem ne bi škodile...
ekstruzija l5-s1, srpanj '09. interlaminektomija. dobro mi je, što jest jest :)

Bais

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 113
    • Profil
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #1 : Travanj 27, 2010, 20:20:01 poslijepodne »
I ja idem u teretanu koja je i fitness centar tako da uglavnom vozim orbitrek po pola sata, radim naučenu medicinsku gimnastiku na strunjači, a na spravama samo trbušnjake. Neko ozbiljno "bildanje" mislim da bi moglo bit opasno iako bi se moglo raditi bilo što da ne opterećuje leđa direktno.

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #2 : Travanj 27, 2010, 21:44:16 poslijepodne »
Idem i ja pa lagano hodam na traci 45 minuta i na strunjacama radim one vjezbe iz toplica. Na spravama ne radim nista. To mi je jedini način da se prisilim radit te vjezbe koje su mi mrske ko vrag doma, pogotovo zato šta se nagutam pasjih dlaka  :o dok lezim na podu hehe hehe ;D
A meni je teretana u sklopu hotela u kojem idem na bazen pa to tamo usput odradim.
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #3 : Travanj 27, 2010, 21:44:49 poslijepodne »
Ja sam evo počeo trčati 5 kilometara dnevno......odnosno 4 dana trčim pa jedan dan pauze....a namjeravam i u teretanu i namjeravam raditi apsolutno sve što ne utječe na one sile u kralježnici.....odnosno, to znači da ne namjeravam se baviti dizanjem utega u teretani ni pod razno.....ali recimo bench svakako.....
2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Goran

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 55
    • Profil
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #4 : Travanj 27, 2010, 22:51:26 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Ja sam evo počeo trčati 5 kilometara dnevno......
Svaka čast! Po mekanoj podlozi, nadam se. I, 5km 4 dana zaredom mi se čini puno, barem u istoj rečenici sa "počeo sam".

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
... to znači da ne namjeravam se baviti dizanjem utega u teretani ni pod razno.....ali recimo bench svakako.....
Ovo baš nisam shvatio. Kako to bench nije dizanje utega u teretani  ???

dado

  • Newbie
  • *
  • Postova: 10
    • Profil
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #5 : Travanj 28, 2010, 00:13:04 prijepodne »
Davore,dobar si ako ides tu duzinu,bas dobar.
Mislim da bi plivanje u kombinaciji sa vježbama tipa "core strenght" bilo dobro, bez velikih opterećenja na kralježnicu, a ukoliko nakon nekoliko mjeseci sve štima (mislim ne bole leđa itd ) probati i tegove, lagane težine bez vučenja, trzaja,čučjeva s opterećenjem.

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #6 : Travanj 28, 2010, 08:26:12 prijepodne »
Dakle trčao/hodao sam 4 dana ali mislim da sam malo pretjerao jer sam sav stisnut i krut sada.....tako da ću malo pričekati par dana da se rekuperiram....podloga je ne tartan, nego onaj mekani asfalt...izuzetno mekano.....trim staza kakvu niste vidjeli ni u SF filmovima...svemirsko.....

Pošto ja nisam fitness manijak, izgleda da se ne znam dobro izražavati po pitanju teretane.....dizanje utega mislim na ono što radi onaj Pešalov, to neću raditi ni u ludilu ni bilo šta slično tome.....ali recimo bench bi se trebao moći raditi kolko se ja razumijem u statiku.....kad se posložim sve utjecajne vektore na lumbalni dio, opterrećenja su izuzetno mala.....


2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

Bais

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 113
    • Profil
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #7 : Travanj 28, 2010, 15:12:23 poslijepodne »
ako želiš jačati prsa postoje bolji načini: npr leptir sprava ili ona koja simulira bench u sjedećem polžaju, a možeš se oduprijeti i nogama

NikolaST

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 69
    • Profil
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #8 : Studeni 01, 2010, 13:17:13 poslijepodne »
Ja svakako mislim u teretanu inakon oporavka. Vjezbe vec godinama ne radim koje opterecuju kicmu (npr svi oblici cucnja, onda leg press I sl). Bench svakako moze, al izolirano, tako da ni sl ne radis luk (to se dogadja kad se dizu vece tezine). Ja to radim tako sta noge dignem I savijem u koljenu. Tada je kicma cijelom povrsinom na "dasci". Svakako poceti sa malim tezinama.dakle vjezbe trebaju biti izolirane. Biceps nikako stojeci, vec sjedeci I MISLITI na pokret, trbusne ukociti. Svaka sprava koja mijenja cisti uteg bi trebala biti za nas bolja/sigurnija.
Al evo pitanje: fizioterapeut mi je zabranio trcanje! Cak I nakon 6mj od op bez obzira na podlogu. Da je stetno. Plivanje svakako da.bicikla takodjer.
Ja jos nisam naisao na 2 ista misljenja doktora ili fizioterapeuta :)

backpain

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #9 : Studeni 01, 2010, 19:54:49 poslijepodne »
Kod plivanja pripaziti na okret jer tada podvlačite noge pod sebe i radite rotaciju u jednu ili drugu stranu ovisno o ruci kojom se primate za rub bazena. Pažljivo se privucite i stanite, zatim se okrenite na nogama i tek onda ponovno u iduću dužinu.
Ukoliko nemate bolova mislim da je od plivanja za jačanje leđnih mišića najbolje prsno, ali bez uranjanja glavom. Svi preporučuju leđno, ali mi nije jasno zbog čega jer u tom položaju ja radim najveće rotacije kukovima od svih stilova. Ako imate bilo kakvih bolova ne bih savjetovao plivanje pa ni leđno nego samo stajanje u bazenu da se smanji pritisak na kralježnicu. Meni osobno plivanje najbolje odgovara od svih sportova. Zagrijavam se polako, ali na kraju plivam sve stilove bez većih problema.
2010. MR nalaz - degenerativne promjene diskova L1-L2, L3-L4, L4-L5
        disk L1-L2 tek naznačena dorzalna protruzija
        diskovi L3-L4 i L4-L5 naznačena dorzalna protruzija i kompresija dur.vreće
        na pokrovnim plohama pojedine Schmorlove hernijacije diska

lacroma

  • Full Member
  • ***
  • Postova: 74
    • Profil
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #10 : Studeni 04, 2010, 21:25:17 poslijepodne »
Backpain, nije valjda da plivate delfin?
A rotaciju kukova pri plivanju leđnim stilom ni uz najbolju volju ne mogu zamisliti.

Meni je, inače, moj operater preporučio i prsno i leđno.
2010. hemilaminektomija s foraminotomijom L4-L5

NISAM Pegula

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 462
    • Profil
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #11 : Studeni 05, 2010, 12:05:25 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
A rotaciju kukova pri plivanju leđnim stilom ni uz najbolju volju ne mogu zamisliti.
Dodji u Split na termin kupanje za gradjane pa ces vidit, neces morat zamisljat hehehe
Nije ni meni jasno kako to pojednici uspiju :)
od 2000 g.    povremeni bolovi u kralježnici
27.10.2009.  endoskopska diskektomija-protruzija L4-L5
14.10.2010.  metrx s anuloplastikom-ekstruzija L5-S1

backpain

  • Newbie
  • *
  • Postova: 13
    • Profil
Odg: teretana i operirana kralježnica
« Odgovori #12 : Studeni 05, 2010, 14:39:07 poslijepodne »
Da lacroma, plivam i delfin klasično i noge prsno. Plivanje je moj sport, tako da ja to radim sa minimalnim trzajima.
Odakle rotacija kod leđnog? Pa ne možete izbjeći rotaciju kod leđnog ako ga pravilno plivate, ali ako ga plivate tako da želite izbjeći rotaciju onda je to nešto drugo. Mene je kod plivanja do sada zasmetao samo okret, što ne znači da se to neće promijeniti i da će mi i određene tehnike postati problem.
Ukoliko ne odem na plivanje najbolje se osjećam kada 15-30 minuta radim vježbe istezanja i jačanja trbušnih i leđnih. Ne budite rob naučenih vježbi već pokušajte unijeti i svoj štih, ali oprez, slušajte tijelo i pazite na držanje. Npr. danas sam radio novu vježbu, stao sam uspravno ispred zida za koji sam se pridržavao dok sam stajao samo na petama sa prstima u zraku. Bio sam iznenađen koliko bedreni i leđni mišići rade u tom položaju. Napravio sam to 5x pola minute.
Moja topla preporuka svima koji imaju slične probleme je obavezno promijeniti držanje kod sjedenja i šetanja te rukovanja teretima.
2010. MR nalaz - degenerativne promjene diskova L1-L2, L3-L4, L4-L5
        disk L1-L2 tek naznačena dorzalna protruzija
        diskovi L3-L4 i L4-L5 naznačena dorzalna protruzija i kompresija dur.vreće
        na pokrovnim plohama pojedine Schmorlove hernijacije diska

 

Nagradne igre