Autor Tema: Akutna faza  (Posjeta: 27961 )

0 Članova i 585 Gostiju pregledava ovu temu.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Akutna faza
« Odgovori #18 : Ožujak 19, 2009, 21:04:55 poslijepodne »
Primjena TENSa u akutnoj fazi za koje vrijeme se antiedematozno rješava (tbl) mogućnost mehaničkog smanjenja prtiska na korijen živca nije ni na ovom linku kontraindicirana. Mješate kruške i jabuke.Ma uostalom zašto se ja vama moram pravdavati. Znam što znam a u pravnu struku se ne diram.

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: Akutna faza
« Odgovori #19 : Ožujak 19, 2009, 21:38:51 poslijepodne »
Kokolina ma čemu ljutnja,da vas ja nešto pitam po čemu vi možete poznati da je nekom akutna faza,evo uzmimo primjer mene da ja dođem i kažem boli me po čemu bi vi znali da je akutna faza bez odrađene nove MR,molio bih odgovor na ovo jer je meni sad DR fizijatar rekao da je akutno a evo ja sam fala  bogu stao na noge jako brzo nakon 15 dana,a prvi put kad me uhvatilo trebalo mi je puno više vremena da dođem sebi čak i više od mjesec dana ,pa se sad pitam jel on pobrkao kruške i jabuke i počemu je on to prosudio slobodnom procjenom na neviđeno il?DA se odmah razumjemo ne omalovažavam ničiju struku al i u medicini ima stvari koje su nedorečene te se iste daju na slobodnu procjenu lječniku. ;)

Tesla

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 194
    • Profil
    • Moje predstavljanje i iskustvo
    • Email
Odg: Akutna faza
« Odgovori #20 : Ožujak 19, 2009, 22:36:28 poslijepodne »
Ja kako sam mogao zakljuciti, akutna faza je kada dodje do odredjenog ostecenja nerva i potreban je period da zeraste od te povrede, pe makar to zarastanje bilo i pod pritiskom (ukljestenjem) tog nerva, pa je potrebno pustiti u mirovanju da to zaraste. Kada prodje period zarastanja, a nerv ostane i dalje pod kompresijom i takav zaraste (sa ostecenjem) onda je to kronicna faza. E sada mi kronicari, kojima je ukljesten nerv, lahko ga povrijrdimo, pa dodje period kada smo u akutnoj fazi.
Ovo nisam niodakle izvukao, to je samo moj zakljucak, pa ako nije tako volio bih da mi netko argumentira, kako bih shvatio drugacije.
02.2008. Povreda- Extruzija L5/S1, protuzija L4/L5
07.2008. Sarajevo Microdiscetomia, flavectomia, foramintomia L5/S1
09.2008. Post. op. Priraslice i hernija L5/S1, Protuzija L4/L5

2016. MRI torakalne kralježnice:
Kompresivni disk osteofiti na nivoima Th5-Th6, Th7-Th8,  i bulging disk Th11-Th12
U nivou Th4 diskretna siringomijelia...

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: Akutna faza
« Odgovori #21 : Ožujak 19, 2009, 23:03:57 poslijepodne »
Tesla ostat ću suzdržan jel ipak doktori znaju više ;D ;D

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Akutna faza
« Odgovori #22 : Ožujak 24, 2009, 15:08:26 poslijepodne »
Tegobe u trajanju od  3 tjedna (uh postali ste mi zamorni)

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: Akutna faza
« Odgovori #23 : Ožujak 24, 2009, 21:28:06 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Tegobe u trajanju od  3 tjedna (uh postali ste mi zamorni)
Kokolina vi imate svoj staqv i mišljene i naj vjerovatnije ste u parvu, al dozvolite drugima da kažu svoje mišljenje,jer ove zadnje riječi su suvišne ludim kad tako dr.kaže ??? ??? jedan mi je tako rekao prilikom pregleda pa je bježao po cjeloj bolnici .Znam da vam nije lako da imate i svoj privatni život,posao, i ujedno želite pomoći i svojim savjetima na netu,al probajte shvatiti da i drugi pacjenti koji se godinama lječe od neke bolesti toliko uđu u problem da bi  se slobodno mogli ssa doktorom se prepucavt danima.Neki dan sam jednog fizijatra pitao što je to Microinvazivna operacija isti mi je rekao da je to sve isto da nema razlike,e sad se mislim dali on uopće zna o tom nešto i dali uopće ide na razne edukacije jel kako je to rekao imao sam utisak da čovjek nezna o čem pričam.Eto možda mi stvarno nekad zamaramo svojim pitanjima i vjerujem da vam je teško al evo na prvi pogled u poruci ovu rećenicu da smo zamorni skočio mi je tlak na tisuću ???al sam još uvjeren da ste to onako u šali rekli.Jer to me podsjetilo na aferu kad se neurokirurgu na forumu suprostavljalo mišljenjima isti je otišao s foruma,pa smo se mi tu svađali ko je kriv za to,a isti taj neuro dolazi i dalje na forum al ne daje postove,što je meni osobno drago, samo želim razlućiti neke stvari zašto dolaziti ako se ne želi sudjelovati.Eto ovim želim odmah reći da bi mi bilo naprotiv drago da se isti vrati te sudjeluje u daljnjem radu foruma.
PS.Budite smireni i znajte ne mislimo vas nikako uništiti svojim stavovima i ujedno znajte svi smo vam zahvalni što odvajate svoje dragocjeno vrijeme za nas :-* :-*

tnp1970

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 22
    • Profil
    • Email
Odg: Akutna faza
« Odgovori #24 : Ožujak 26, 2009, 23:28:22 poslijepodne »
Pametna moja doktorice, odgovorite mi na jednostavno pitanje: zašto nastaje upala živca? da li je veća kada je disk iskočio ili kada nije i o cemu to ovisi. I kako covjek može imati bolove u nozi ako mu disk nije iskocio?

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Primjena TENSa u akutnoj fazi za koje vrijeme se antiedematozno rješava (tbl) mogućnost mehaničkog smanjenja prtiska na korijen živca nije ni na ovom linku kontraindicirana. Mješate kruške i jabuke.Ma uostalom zašto se ja vama moram pravdavati. Znam što znam a u pravnu struku se ne diram.

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Akutna faza
« Odgovori #25 : Ožujak 26, 2009, 23:30:42 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Pametna moja doktorice, odgovorite mi na jednostavno pitanje: zašto nastaje upala živca? da li je veća kada je disk iskočio ili kada nije i o cemu to ovisi. I kako covjek može imati bolove u nozi ako mu disk nije iskocio?

I mene interesira kako nastaje upala živca. Jer mene žari-peče ischidaicus na desnoj nozi od gluteusa do koljena non-stop. Fizijatrica mi je predložila da mažem sa kremama koje hlade, dok je neurolog rekao da se to ne smije ni u ludilu.
 ???
2006. interlaminectomia L4-L5

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Akutna faza
« Odgovori #26 : Ožujak 26, 2009, 23:31:14 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Pametna moja doktorice, odgovorite mi na jednostavno pitanje: zašto nastaje upala živca? da li je veća kada je disk iskočio ili kada nije i o cemu to ovisi. I kako covjek može imati bolove u nozi ako mu disk nije iskocio?

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Primjena TENSa u akutnoj fazi za koje vrijeme se antiedematozno rješava (tbl) mogućnost mehaničkog smanjenja prtiska na korijen živca nije ni na ovom linku kontraindicirana. Mješate kruške i jabuke.Ma uostalom zašto se ja vama moram pravdavati. Znam što znam a u pravnu struku se ne diram.
2006. interlaminectomia L4-L5

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Akutna faza
« Odgovori #27 : Ožujak 27, 2009, 17:49:44 poslijepodne »
Danas je iz raznih istraživanja postalo jasno kako pritisak herniranog diska na korjen živca nije jedini uzrok iritacije korjena već da vrlo značajnu ulogu imaju medijatori upale iz ciklusa arahidonske kiseline (interleukini, čimbenici tumorske nekroze, prostanglandini, tromboxani..) U hipotezama o iritaciji korjena  najznačajnija je ona koja govori da se interleukini izlučuju iz stanica herniranog diskusa te senzibiliziraju i induciraju hiperalgeziju. Imunološka zbivanja i medijatori upale pored mehaničkog uzroka (degenerativne promjene malih zglobova kralješnice, stenoze spinalnog kanala  idr) isto tako su uzrok iritacije živca i bez HD. Iritacija n.ischiadicusa izvan kralješnice nije tako rijetka ni na njegovom putu ispod m.piriformisa kada kl slika sliči na onu koju je opisala Renata.

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Akutna faza
« Odgovori #28 : Ožujak 28, 2009, 22:04:40 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Danas je iz raznih istraživanja postalo jasno kako pritisak herniranog diska na korjen živca nije jedini uzrok iritacije korjena već da vrlo značajnu ulogu imaju medijatori upale iz ciklusa arahidonske kiseline (interleukini, čimbenici tumorske nekroze, prostanglandini, tromboxani..) U hipotezama o iritaciji korjena  najznačajnija je ona koja govori da se interleukini izlučuju iz stanica herniranog diskusa te senzibiliziraju i induciraju hiperalgeziju. Imunološka zbivanja i medijatori upale pored mehaničkog uzroka (degenerativne promjene malih zglobova kralješnice, stenoze spinalnog kanala  idr) isto tako su uzrok iritacije živca i bez HD. Iritacija n.ischiadicusa izvan kralješnice nije tako rijetka ni na njegovom putu ispod m.piriformisa kada kl slika sliči na onu koju je opisala Renata.

Hvala na medicinskom objašnjenju - uz pomoć medicinskog rječnika sam donekle shvatila o čemu se radi! I sad još jedno pitanje za kraj: kako si pomoći? Mene osobno to žarenje - pečenje od gluteusa do koljena muči već oko dva mjeseca. Mažem sa kremama na bazi mente. Još nešto?
2006. interlaminectomia L4-L5

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Akutna faza
« Odgovori #29 : Ožujak 29, 2009, 12:26:24 poslijepodne »
Prvo detaljan pregled fizijatra, potom prema nalazu terapija. Ako je sy piriformisa , lokalno kortikosteroidi s malo anestezika, elektrotroanalgezija. Kad se bolna faza smiri onda manuelna terapija, vj istezanja,PIR...,

Plavuša

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 657
  • ponekad sama sebi doktor
    • Profil
Odg: Akutna faza
« Odgovori #30 : Ožujak 29, 2009, 15:11:50 poslijepodne »
Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Prvo detaljan pregled fizijatra, potom prema nalazu terapija. Ako je sy piriformisa , lokalno kortikosteroidi s malo anestezika, elektrotroanalgezija. Kad se bolna faza smiri onda manuelna terapija, vj istezanja,PIR...,

Upravo sam završila 10x terapija i sutra idem raditi. Bila sam kod fizijatrice prije 15 dana kod pregleda za terapije, rekla mi je da je to "vjerojatno" jer mi je živac oštećen, da su to sad posljedice i nek mažem sa kremama koje hlade, da tu nema pomoći jer meni terapije unazad 10 godina uopće ne pomažu (a to je i istina - ili nema uopće efekta ili se nešto pomakne, upali...).
Neurolog mi je u neformalnom razgovoru isto rekao da je meni živac oštećen i da tu nema pomoći, ali da ne smijem "živac mazati sa kremama koje hlade".
I tko je sad tu lud?  ???
Uglavnom svi odustali od mene i evo mene od sutra na poslu, a živćek nek i dalje peče!
2006. interlaminectomia L4-L5

tnp1970

  • Jr. Member
  • **
  • Postova: 22
    • Profil
    • Email
Odg: Akutna faza
« Odgovori #31 : Ožujak 29, 2009, 16:06:56 poslijepodne »
Draga naša doktorice fizijatar,
ne budi mi teško, nazvah nekurokiruga kojem jedno vjerujem i zamolih ga za par minuta vremena kako bi prodiskutirao ono što sam tebe pitao. Ono što mi je on pojasnio nema bas puno veze s onim sto si nam ti napisala. Kao prvo, navodno postoji velika razlika izmedju korjena i živca. Korjen je obavijen nekakvom ovojnicom kroz koju to sto nam ti objasnjavas ne moze proči. A uzrok ovih boli je u jednom malom živcu koji nema tu ovojnicu i koji je pod utjecajem tih kemijskih spojeva o kojim ti pricas. Tko je u pravu?????

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
Danas je iz raznih istraživanja postalo jasno kako pritisak herniranog diska na korjen živca nije jedini uzrok iritacije korjena već da vrlo značajnu ulogu imaju medijatori upale iz ciklusa arahidonske kiseline (interleukini, čimbenici tumorske nekroze, prostanglandini, tromboxani..) U hipotezama o iritaciji korjena  najznačajnija je ona koja govori da se interleukini izlučuju iz stanica herniranog diskusa te senzibiliziraju i induciraju hiperalgeziju. Imunološka zbivanja i medijatori upale pored mehaničkog uzroka (degenerativne promjene malih zglobova kralješnice, stenoze spinalnog kanala  idr) isto tako su uzrok iritacije živca i bez HD. Iritacija n.ischiadicusa izvan kralješnice nije tako rijetka ni na njegovom putu ispod m.piriformisa kada kl slika sliči na onu koju je opisala Renata.

kokolino

  • Guru
  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 823
    • Profil
Odg: Akutna faza
« Odgovori #32 : Ožujak 29, 2009, 16:26:06 poslijepodne »
Podaci su iz zadnje knjige o Križobolji koju je napisala grupa stručnjaka iz Vinogradske u kojoj je   bdw i šef Neurokirurgije  napisao jedno poglavlje. Pa sad vidi tko je lud. Puno filozofije za ništa, a bolesnicima je najvažnije kako im umanjiti tegobe a ne polemizirati oko mm korjena i živčića. Njih se šeta iz juga ka sjeveru i obratno i tako jedno 4 puta dok ne potroše sve pare, i živce putujuć javnim prevozom polu živi i ne udru u dno praga svoje boli i tek onda vide operacijski stol?! Vjerujte zuaista znam što pišem.
Priča o velikoj medicini ljudi moji izgleda sasvim drugačije dalje od Kaptola i sva se izgubi u ljudskom faktoru.Vjerujte mi jer radim svakodnevno s ljudima koji trpe bol a daleko su od Clivlenda, MInhena i Zagreba a upućivala sam ih i u Zagreb i u sve naše NK klinike. Ma zašto sam uopće uložila trud ponavljajuć imunološko-biokemijske mehanizme koji važe za svaki milimetar našeg tijela jer ako nema krvnih žila kao što ih nema diskus ima difuzije (moram li i to opet objašnjavati) kad ste vi ionako znali tko će vam odgovoriti na to pitanje. Samo ste me provocirali bez ikakve dobre namjere da se nešto nauči i da ja nešto ponovim  a da svi izvučemo dobrobit iz tog.
I sad što reći dalje? Najbolje ništa.

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: Akutna faza
« Odgovori #33 : Ožujak 29, 2009, 20:22:14 poslijepodne »
Ma meni se čini da svi mi sve znamo a niko ništa nezna ??? ato ču potvrdit jednim primjerom a taj je da sam sinoć u 22 sata završio po drugi put u HP,prvi put me uhvatila bol u predjelu zdjelice želudca kao i žući te se refleksiralo u leđa naravno prvi put su mi rekli u bolnici gdje sam proveo cjelu noć da je to od želudca,da bi uz otkrili kamenac na žući.Ponavljam sinoć završih na HP gdje su mi dali injekciju Voltarena i Spazmaxsa te me uputili na Interni odjel gradske bolnice.Došavši na odjel pregledali su me kompletnog onako u bolovima objasnio sam im sve da sam napravio sve preglede u među vremenu ovih 10 dana od kad me prvi put uhvatila bol,iste preglede sam radio UZ,Kolonoskopiju I gastroskopiju,te mi je dr.ustanovio Gastritis kao i kemence na žući.Eto sinoć u svim mukama sam im to objasnio da bi mi oni dali opet Spazmexs i Normabel injekciju te fiziološku otopinu te su mi rekli da je napad žući sudeći po nalazima koje sam donio sa sobom i ujedno me prosljedili na kirurški odjel.Došavši na isti pregledao me kirurg te mi je jednom riječu rekao da to nije žuć već želudac i ujedno mi rekao da što sam uopće došao,a na sestru koja me kolicima dovela se izvikao.Nakon pregleda samo mi je rekao da se opet vraćam na interni odjel odakle su me poslali da po njemu nema indikacija za operativni zahvat iako većina nalaza potvrđuje operaciju.Izgleda da se doktoru nije radilo jel naravno prekinulo ga se u pola sna,stravično al istinitto,nije uspio niti 3 rećenice sastaviti ??? ???.Povratkom na interni odjel rekao sam im što se dogodilo na što su se njegove kolege zgražale te onako u vidjevši mene kako me boli i kako mi suze idu na oči ipak ostavili do jutra da nebi došlo do još većeg pogoršanja,eto ovim putem im se zahvaljujem i HVALA IM SVIMA :'( jer su ipak pokazali dobru volju,naravno teško im je bilo jer su me morali smiriti od bolova a ujedno su me nažalost morali sprječiti da  im ne pobjegnem na kirurški odjel jer bi tom dotičnom doktoru razbio nos pa bi zajedno ležali svak u svojim mukama i bolovima.Naravno isto osoblje je bilo toliko razumno da su me uspjeli svojim razgovorima spriječiti,eto sprječili su daljnje probleme al istom nisam zaboravio samo da odradim ovo operaciju kamenca na žući e onda ću u velik dvoboj sa gospodinom doktorom sa kirurgije,jer on nije prvenstveno čovjek nego Stoka koja nema ni milosti ni osjećaja.Eto neznam što bih vam rekao uvjeti  u bolnici su katastrofa počevši od ljekova do sporednih stvari a to je da mi nisu mogli nači niti jednu deku da se pokrijem tako da sam se smrzavao do jutra,dok mi nije jedna ljubazna sestra nije donjela s drugog odjela.Ne znam što dalje reći pitam se sad a ujedno i vas dali vam to pokazuje na put neznanja pojedinih doktora jer uz sve pretrage i nalaze oni neznaju dal je bol u želudcu il u žući stravično,bitno da su mi dali hrpe injekcije i infuzija a problem je ostao nerješen, i ništa mi drugo ne preostaje nego da sam počmem eliminirat jednu po jednu stavku sad ću prvenstveno ić prvo odradit operaciju žući,tako ako me opet uhvate bolovi da bar to mogu isključiti nadam se da će im onad biti jasnije u čem je problem.UFFFFf ljudi moji jadan ti je onaj ko dođe u kontakt sa istim doktorima a pogotovo ovakvim kao što je bio taj kirurg,jer sad razmišljam dok  ovo pišem ko bi se uopće usudio dirat i kralješnicu kad bolnice nemaju ljekova sredstava za rad kao ni osoblja katastrofalno  :-\

orhy

  • Newbie
  • *
  • Postova: 15
    • Profil
Odg: Akutna faza
« Odgovori #34 : Ožujak 30, 2009, 09:29:15 prijepodne »
Denis,stvarno mi je žao što si to sve proživio i potpuno te razumijem,nažalost naši se dr.ponašaju kao da mi nemamo gdje "ubiti"vrijeme pa dolazimo njih zafrkavati.čast izuzecima.

Ija sam prije par dana završila u bolnici zbog jakih vrtoglavica,kojima je prethodio jedan mali krivi pokret,ali za razliku od tebe,naišla na ljude,samo takve.Prvi put da sam tako lijepo primljena i od strane dr. i sestara(aoperirana sam već 4 puta,po ranim dijelovima tijela,tako da imam iskustva) i dr.se potrudio pročitati moje nalaze i lijepo mi sve rastumačiti.
Primila sam infuziju trebala ostati ali sam puštena na kućnu njegu ali se moram strogo pridržavati uputa.
Rekao mi je da ako se ne smiri u roku 5 dana,moram nazad u bolnicu(a to je sutra)
   Moram reći da mi se malo manje vrti,ali još uvik imam problema s ravnotežom,tako da se nadam da ću izbjeći bolnicu i napraviti naknadno sve pretrage:MR vratne,jer po pregledu je totalno pogoršanje,EMNG,color doppler vratnih žila.

E da od lijekova mi je prepisao samo normabel ujutro i navečer,A kako sam ja nekako protiv njih što sam mu i rekla,objasnio mi je da jedino on može dovesti u red centar za ravnotežu.

Ima li tko iskustva i nekakav dobar savjet?

                                             Pozdrav,Orhy

denis 68

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 897
    • Profil
    • Email
Odg: Akutna faza
« Odgovori #35 : Ožujak 30, 2009, 22:25:18 poslijepodne »
Orhy naravno slažem se ima prekrasnih ljudi kao što sam opisao u postu gdje me na internom odjelu pregledavao internist stažista,dok kirurgu sigurno neću zaboravit na onim riječima i eto danas pokrećem pitanje operacije naravno sutra se moram javit kirurgu  sa kojim se moram dalje dogovorit .neznam kako idu daljnje radnje al vidit će mo sutrašto će on reći na sve to.
Što se tiče vrtoglavica neznam što bih ti rekao,iste imam i ja i to nepodnošljive uradio sam sve pretrage od MR doplera i raznih drugih pregleda i nalazi su mi svi u nekim po njima granicama normale ,kažu da takve simptome može imat čovjek od 80 god,tj imam osjećaj da mi nevjeruju.Eto na kraju sam od strane fizijatra i neurologa  kao i dr opće medicine dobio uputu da pijem BETASERC 24 mg tablete koje se kupuju jedna kutija dođe 110 kn ,te su mi rekli da moram bar dvije kutije popit da bi vidio  poboljšanje,evo danas sam upravo popio zadnje tablete al ne osjećam ništa bolje,mislim da ih više neću kupovat.Što se tiće normabela mislim da nije loš jer ga je meni fizijatar preporućio ako se preforsiram da popijem radi cirkulacije kao i opuštanja mišića i mogu ti reći da ako ga navećer popijem da mi je ujutro super,mada ga nevolim previše piti al mislim da ima jako dobar učinak,eto sad su mi u bolnici dali isti da bi mi opustilo tjelo radi grčeva koje sam imao u predjelu želudca i žući i mogu ti reći da mi je pomoglo.
A što da više kažem eto kombiniram probavam sve te tablete normalno pod nadzorom lječnika sad su mi dali  revatril pola tablete neznam ni ja kakva je to tableta i ako iko ima iskustva nek mi objasni jer više ni sam neznam što uzet  ???al eto doktorica opće medicine kaže da bi mi to moglo pomoć neznam ni sam vidjet ću probat koji dan pa ako neide opet ide u ormar.mislim da ću u dogledno vrijeme moći otvoriti Apoteku kolko su mi ljekova  prepisali,eto muka mi ih je bacit pa ču ih ponudit dr opće medicine možda nekom ko nema dopunski i zatreba,bolje nego da završu u kanti.
Orhy jedno pitanje koji te  dr sad treba voditi ako nije tajna ;)

 

SMF spam blocked by CleanTalk
Nagradne igre