Autor Tema: HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI  (Posjeta: 5264 )

0 Članova i 182 Gostiju pregledava ovu temu.

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI
« : Travanj 13, 2011, 19:26:02 poslijepodne »
Dragi moji križoboljci, prenosim vam tekst sa drugog foruma o humanitarnoj akciji u Rijeci koju je pokrenula moja dobra prijateljica.
Smatram da upravo oni koji znaju što je bol i svakodnevno žive s njom imaju i najviše suosjećanja s tuđom patnjom.

HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI
Ovoga se vikenda održava prva akcija prikupljanja humanitarne pomoći u hrani, u organizaciji Banke hrane Hrvatska. Mi smo novoosnovani domaći ogranak međunarodne humanitarne organizacije Food Bank, koja već djeluje u šezdesetak država diljem svijeta, a sjedište joj je u Francuskoj.

Donacije se prikupljaju isključivo u hrani, a svrha svake akcije je pružanje pomoći najpotrebitijima i podizanje društvene svijesti o gladi, kao jednom od vodećih svjetskih problema današnjice. Želja nam je organizirati prikupljanja pomoći, u kojima svatko od nas može sudjelovati u okviru svojih mogućnosti. Sami ne možemo učiniti mnogo, ali zajedničkim nastojanjem i suradnjom nema toga što ne možemo učiniti!

Moto naše akcije glasi: 'Pomozite, hrana je život!', a cilj joj je prikupiti osnovne namirnice za oko 2000 obitelji u potrebi na području Primorsko-goranske županije.

Banka hrane Hrvatska uskoro otvara svoje podružnice diljem Hrvatske, jer je naš krajnji cilj dokidanje gladi u cijeloj našoj zemlji. I nećemo stati dok se taj cilj ne ostvari!

Vas koji živite na području Rijeke, pozivamo u ime Banke hrane Hrvatska, da se odazovete ovoj humanoj akciji ovoga vikenda, dakle 16. i 17. travnja. O tome će po gradu biti postavljeni plakati, a na ulazu u trgovačke centre naši će volonteri dijeliti informativne letke.

Dovoljno je kupiti samo jedan od osnovnih prehrambenih proizvoda navedenih na letku i na izlazu iz trgovačkog centra predati ga volonteru Banke hrane. U ovoj akciji sudjeluju svi poznati trgovački centri na našem području, ali njen uspjeh najviše ovisi o vašoj i našoj solidarnosti.

Blagoslovite ovu akciju svojim sudjelovanjem!

Unaprijed zahvalani,


tim Banke hrane Hrvatska.

Katarina A.

  • Forumas
  • ***
  • Postova: 207
    • Profil
    • Email
Odg: HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI
« Odgovori #1 : Travanj 13, 2011, 21:48:10 poslijepodne »
Naravno da ću se odazvati...i usput ću staviti obavjest sutra na moj faks, a i na blog...(stidljivo priznajem da sam i blogerica :)
L5/S1 ekstruzija

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI
« Odgovori #2 : Travanj 13, 2011, 22:35:52 poslijepodne »
Ma ti si veliko srce naše riječko    :-*

Morat ću ti zaviriti na taj tvoj blog    ;)

bojan

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 692
    • Profil
    • Bojan - zdravstveni status
Odg: HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI
« Odgovori #3 : Travanj 14, 2011, 16:26:19 poslijepodne »
Postoji li web stranica na kojoj se može pročitati o akciji i projektu?
Operacija protruzije L5-S1 1992 u Vinogradskoj

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI
« Odgovori #4 : Travanj 15, 2011, 10:24:01 prijepodne »
Evo Bojane:

 
Cilj humanitarne je skupiti osnovne trajne živežne namirnice kao što su ulje, šećer, sol, mlijeko(trajno), juhe u vrećicama, čaj, cedevita, riža, brašno, tjestenina, konzerve, i naročito dječja hrana.
Potrebna su i sredstva za čišćenje i osobnu higijenu.
Samo skladište ima i hladnjače pa je moguće donirati i jogurte i sl.

Donacije u hrani, za sada, ne primaju poštom već samo osobno na adresu
Žabica 4, Rijeka
Skladište 31 prostor 10.


Za sada, novčane donacije su im jedva dostatne da se posloži cijeli sistem. Sve račune moraju plaćat (bez milostivih popusta) i zato sve novčane donacije idu, za sada, isključivo za funkcioniranje Banke hrane Hrvatska. Ako im želite pomoći molimo vas da uplatite svoj prilog na žiro račun 2360000-1102168578 u Zagrebačkoj banci
Za strance broj računa je 2100426288
IBAN HR1723600001102168578

Za sve detalje u buduće, moći ćete ih i kontaktirati na njihovoj web stranici Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se. Stranica je trenutno još uvijek u izradi.

Veliko hvala svima

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI
« Odgovori #5 : Travanj 15, 2011, 12:36:05 poslijepodne »
 Evo još informacija o odruzi moje prijateljice:


Na početku sam objavila kratak tekst koji sam proslijedila i nekim novinarima, a u kojem stoje osnovne informacije o našoj udruzi i prvoj akciji prikupljanja hrane ovoga vikenda, 16. i 17. travnja.

Ovim putem htjela bih sve Riječane pozvati da sudjeluju u našoj akciji, jer u što većem broju se odazovemo, pomoći ćemo većem broju ljudi.

Jučer sam dala tri intervjua, za Novi list, La Voce del Popolo i Radio Rijeku. Objavljene su informacije o našem projektu i prvoj akciji, koje možete pronaći ovdje:

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se[tt_news]=112240&tx_ttnews[backPid]=465&cHash=1e7f32238e

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

O nama se pisalo još u dva ranija članka Novog lista: Ovaj prvi preporučujem pročitati, jer daje malo detaljniji uvid u cjelokupnu situaciju u našoj zemlji, kao i u ciljeve naše udruge.

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Ono što bi trebalo napomenuti jest da će akcija početi sutra u 8 ujutro i trajati cijelu subotu i nedjelju do zatvaranja.

U ponedjeljak u 18 sati bit će svečano otvorenje naše udruge, rezanje vrpce i pressica na kojoj će biti objavljeni rezultati akcije.

Zaželite nam sreću!  Mi se nadamo prikupiti između 10 i 20 tona hrane, a ova akcija samo je početak naših budućih nastojanja u suzbijanju gladi, jedne od najvećih pošasti našeg doba.

Naša udruga sve organizira na teret vlastitih troškova. Pomažu nam dobri ljudi, pa će tako danas biti štampani plakati koje će naši volonteri polijepiti po gradu, kao i 40 000 informativnih letaka koje ćemo dijeliti na ulazu u trgovačke centre u kojima se odvija spomenuta akcija.

Htjela bih malo pojasniti koje su temeljne razlike između nas i ostalih humanitarnih udruga.

-Mi prikupljamo donacije u hrani, jedinu iznimku pravimo kod sredstava za čišćenje i osobnu higijenu.

-Mi ne radimo s krajnjim korisnicima, već samo s ustanovama, koje zbrinjavaju socijalno ugroženo stanovništvo. Dakle, imamo ulogu posrednika ili operative na terenu.
Često nas pitaju koje su kategorije socijalno ugroženog stanovništva. To su najčešće starije osobe koje imaju niske mirovine, osobe s invaliditetom, nezaposleni, oni koji rade, a ne primaju plaću. To možemo postati mi, svatko od nas, u nekom trenutku života. U takvoj situaciji ljudima je pomoć potrebna odmah, jer je ostvarenje prava preko tromih institucija i birokracije procedura koja traje. A gladan čovjek ne može, ne smije, čekati.

-Vrlo bitna razlika je ta da mi želimo postići da se hrana ne baca. U Hrvatskoj se godišnje baci hrane u vrijednosti 4 milijarde kuna. Samo kruha bacimo u vrijednosti 600 mijuna eura. Da, dobro ste pročitali. Za usporedbu, susjedna nam Slovenija baca kruha u 30 puta manjem iznosu, a k tome ga vozi na posebna odlagališta gdje se nepojedeni kruh koristi kao sekundarna sirovina. U Hrvatskoj sva bačena hrana postaje biološki i komunalni otpad, a na području cijele zemlje imamo tek jednu firmu koja se bavi preradom biološkog otpada za proizvodnju bio ulja. Dajkle, posve ispravne živežne namirnice postaju otpad i zagađivač našeg okoliša, dok naši građani oskudjevaju.
Ne znam znate li da se s količinom hrane koju godišnje bace Amerikanci, a to je 30 milijuna tona, može nahraniti cijela Etiopija. S tom se količinom hrane može nahraniti i cijela Europa, a samo 5 % te količine dovoljno je za prehranjivanje cijele Hrvatske.

Ti poražavajući podaci svjedoče o tome da glad nije nerješiv problem- hrane ima za sve, ono čega nema dovoljno jest dobre volje i obzira prema drugima.

- Cilj naše udruge je i podizanje društvene svijesti o pomaganju i solidarnosti, kao i o odgovornom poslovanju velikih kompanija. Država je nabila PDV, koji vrijedi i za doniranu hranu, pa veliki trgovački lanci ono što ne prodaju radije bacaju. Treba im, dakle, omogućiti da doniraju bez poslovnih gubitaka.

Još jednom vas pozivam u ime Banke hrane Hrvatska da poduprete naše projekte, kako bismo pomogli onima kojima je to najpotrebnije.


Unaprijed zahvaljujemo.



Srdačan pozdrav,

Ž. Škorić
Banka Hrane Hrvatska

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI
« Odgovori #6 : Travanj 19, 2011, 09:49:38 prijepodne »
Prenosim najnovije informacije u ime prijateljice:

Evo mene s rezultatom prve akcije prukupljanja hrane u organizaciji Banke hrane Hrvatska.

Za dva dana prikupljeno je ukupno 5,3 tone hrane!!!
Javnost je ugodno iznenađena, a osobno mislim da će rezultat biti i dvostruko bolji u drugoj akciji, jer su ljudi tek saznali za nas.

Bila sam nadzorna osoba na jednoj od ukupno 9 lokacija na kojima su se skupljale donacije u hrani i mogu reći da su moja iskustva jako pozitivna. Cilj akcije je bio da svatko može sudjelovati, kupiti jednu od osnovnih namirnica i predati na izlazu našim volonterima, ali se gotovo redovito događalo da nam ljudi nose punu vrećicu, nekoliko njih, pa čak i puna kolica.

Problem je kad netko neće zastati ni da sasluša o čemu se radi, niti uzme letak ili ga nepročitanog baci u smeće. Ipak, takve reakcije su bile u velikoj manjini. Na informaciju da skupljamo hranu povodom otvorenja Socijalne samoposluge u Rijeci, neki su čak i plakali. Nepojmljivo im je da u našem gradu i županiji ima obitelji koje si ne mogu priuštiti ni najosnovnije, ali to je, nažalost, činjenica. Mnogi su izrazili želju da ovakve akcije organiziramo što češće.

Među naših stotinjak volontera bilo je osoba svih dobi i zanimanja, od studenata do umirovljenih branitelja. U mojoj ekipi bilo je dvoje studenata, jedna zaposlena žena na pragu 40 godina i tri bivša branitelja. Pogodite kojih troje je ostalo na dežurstvu svih 12 sati, oba dana, na samo jednom sendviču? 

Najviše me se dojmilo što je osoblje centra gdje sam dežurala odlučilo podržati našu akciju i kupilo za nas čitave kartone mlijeka i vrećice pune raznovrsne hrane. Od blagajnica, skladištara, osoblja kafića, pa do gospođa koje rade u zlatarni, cvjetarni...nema tko nije želio sudjelovati. Svima njima zahvaljujemo od sveg srca u ime 2 000 obitelji na području naše Županije koje će tu hranu primiti.

Sutra je otvorenje Socijalne samoposluge, u kojoj će prikupljena hrana biti podijeljena oko 1000 socijalno ugroženih obitelji s područja Rijeke i šire okolice. Pisat ću vam dojmove i o tome.

Jučer je pak bilo svečano otvorenje naše udruge, rezanje vrpce i domjenak, na kojem smo gledali prilog o našoj udruzi u Dnevniku Nove TV. Nadam se da ste nas vidjeli i da ćete nas podržati u našim nastojanjima da ovakve akcije organiziramo nekoliko puta godišnje, a možda i češće.

Već radimo na otvorenju naše podružnice u Međimurju, a u skorije vrijeme stižemo i u metropolu.

Hvala svim forumašima  koji su sudjelovali u našoj prvoj humanitarnoj akciji, jer bez svih vas koji nas podržavate ne bi bilo ni humanitarne akcije ni naše udruge.

Srdačno,


Ž. Škorić

Banka hrane Hrvatska

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI
« Odgovori #7 : Travanj 20, 2011, 12:36:10 poslijepodne »
VELIKO HVALA našoj Katarini   :-*

madagaskar

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 884
    • Profil
Odg: HUMANITARNA AKCIJA U RIJECI
« Odgovori #8 : Travanj 22, 2011, 14:19:20 poslijepodne »
Evo me opet s dobrim vijestima.

U srijedu je, kao što neki od vas već vjerovatno znaju, otvorena Socijalna samoposluga u Rijeci. Na adresi Brajda 7. oko tisuću će korisnika moći dolaziti po hranu koja je prikupljena u prvoj akciji Banke hrane Hrvatske prošloga vikenda. Socijalnoj smo samoposluzi donirali više od tone hrane, a na svečanom je otvorenju potpisan i ugovor o daljnjoj suradnji između naše udruge i Socijalne samoposluge.

Više o tome možete pročitati u članku Novog Lista: Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se

Rado bih pročitala i koji vaš komentar ili prijedlog, jer u borbi protiv gladi, kao najtežeg oblika siromaštva, možemo uspjeti samo ako smo svi složni.

Pozdrav u ime tima Banke Hrane Hrvatske

Ž. Škorić

 

SMF spam blocked by CleanTalk
Nagradne igre