Autor Tema: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR  (Posjeta: 14273 )

0 Članova i 16730 Gostiju pregledava ovu temu.

zoka

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« : Lipanj 21, 2011, 19:14:20 poslijepodne »
pozdrav svima!

nakon napravljene magnetske nalaz je sljedeći:

Uredna je širina spinalnog kanala. Suženi intervertebralni prostori L4L5 L5S1 sa znacima degeneracije intervertebralnog diska.
Širokobazna dorzomedijalna protruzija intervertebralnog diska L4L5,anteroposteriornog dijametra oko3,5mm, sa impresijom prednjeg subarahnoidnog prostora te suženjem oba intervertebralna otvora no bez radikularnog konflikta.
Širokobazna dortomedijalna protruzija intervertebralnog diskaL5S1, anteroposteriornog dijametra oko 5 mm, sa impresijom prednjeg subarahnoidalnog prostora te suženjem oba intervertebralna otvora no bez radikularnog konflikta.
Korjenovi spinalnih živaca su intaktni. Konus medulare vidljiv u razini L1 kralješka.

Molim ako mi neko može pojasniti ovaj nalaz jer bas i ne znam sta to sve znaci...sta je subarahnoidni prostor i anteroposteriorni dijametar? koja je razlika između protruzije i ekstruzije diska? jel to znaci da je disku puka prsten?
Inace ozljeda je rezultat visegodisnjeg pretjerivanja sa skakanjem i teretanom.

puno hvala!

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« Odgovori #1 : Lipanj 21, 2011, 19:42:08 poslijepodne »
Ne znam ti objasniti pojmove koji su ti nejasni, ali ti mogu objasniti neke druge stvari.

npr. kod tebe nema vidljive kompresije na zivac sto u prijevodu znaci da ne bi trebalo biti boli u nozi... I to ce ti reci cak do 95% domacih neurokirurga.

Problem je u tome sto i uznapredovale razine degenracije diska (4. i 5. razina) takodjer mogu, i bez vidljive kompresije, uzrokovati iste probleme kao i npr. velika ekstruzija diska koja udara u zivac.

Kod tebe nije rijec o ekstruziji.

Sto te boli?
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

zoka

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« Odgovori #2 : Lipanj 21, 2011, 19:59:20 poslijepodne »
hvala na odgovoru!
Boli me ono donji dio leđa,uz tupu bol recimo u cijeloj zdjelici.noge me ne bole nego su mi nekako nekad utrnute blago,nekad kao da nisu moje  :(.mogu se i saviti,kada se nagnem unazad boli.i kada nosim nesto osjecam nabijanje u leđima. inace mogu stajati i hodati,samo sta uvik nesto zulja u krizima vecinom na desnoj strani.valjda je to od tih diskova. jel ovo 5 mm, 3,5 mm puno?znam da kad se diskovo ostete da je to recimo za uvjek pa me zanima koje su mi mogućnosti,dal operacija, terapije...jos nisam bio kod neurologa.idem kod ortopeda za par dana. sad sam nekako sav u panici pa mislim da me onda jos i vise boli...

davor

  • Hero Member
  • *****
  • Postova: 706
    • Profil
    • Email
Odg: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« Odgovori #3 : Lipanj 21, 2011, 20:54:50 poslijepodne »
Gle postoje ljudi sa hernijama i većim od tvojih a da ustvari ni ne znaju da ih imaju jer im jednostavno ne rade probleme.....u tvom slučaju je očigledno da tebi nema kontakta sa korijenom živca niti bilo kakve druge opstrukcije, stoga mislim da je najbolje da se za početak malo smiriš i odležiš koji tjedan pa tek onda ako ne popusti ići prvo fizijatru pa tek onda dalje.....


2 godine tegoba L5/S1. Ekstruzija od 7mm.
Operiran 01/2009 u Vinogradskoj, Zagreb
Do dan danas se osjećam kao da nikad ništa nije bilo.
Igram nogomet i košarku i sve ostale sportove.

senainter

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 499
    • Profil
    • Email
Odg: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« Odgovori #4 : Lipanj 21, 2011, 21:02:44 poslijepodne »
Bogami davore ako mu je lasegue pozitivan onda mu negdje disk dohvzca zivac. A moze i biti da sve prodje od dobre ture fizikalnih i nekog fanaticnog vjezbanja da bi se ojacala ledja.
Zoka ortoped ti nije strucnjak za ove stvari ako fizikalna ne pomogne trazi uputnicu za neurohirurga. Sretno!
L4-L5, L5-S1-diskus hernija
Siringomijelija
Skolioza 43 stepena torakalna, 20 stepeni lumbalno
Operacija u Vertebrisu 2011
Stanje: neureklo se :)

zoka

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« Odgovori #5 : Lipanj 23, 2011, 13:33:48 poslijepodne »
Mozete li mi reći ima li ko iskustva sa terapijom dekompresije kralježnice(stol za trakciju i lagano rastezanje)? Dali to vrijedi cemu i pomaže li?

Istr

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 322
    • Profil
Odg: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« Odgovori #6 : Lipanj 23, 2011, 13:38:06 poslijepodne »
Pomaze.... ovisno o dijagnozi pacijenta i o tome da li se neurokirurg (obzirom na MRI) slaze s trakcijom!
Primum non nocere - razmotrite minimalno-invazivno liječnje kralješnice

iceman

  • Newbie
  • *
  • Postova: 14
    • Profil
Odg: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« Odgovori #7 : Lipanj 23, 2011, 13:46:15 poslijepodne »
probao dekompresiju u Nado centru u Rijeci,uzeli mi 3000 kuna za 10 terapija,nista nije pomoglo......pljacka
NeMa PrEdAjE,NiJe BiTnO KaKo Si PaO BiTnO Je KaKo UsTaJeS

Neurokirurg

  • Sr. Member
  • ****
  • Postova: 330
    • Profil
Odg: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« Odgovori #8 : Lipanj 23, 2011, 14:42:31 poslijepodne »
Nije pljacka nego jedna od metoda liječenja hernije iv diska koja ima svoju stopu uspješnosti....no tko ti je indicirao i kako je izveo trakciju e to je vec drugi par rukava....

Samo registrirani članovi mogu vidjeti linkove. Registriraj se ili Prijavi se
probao dekompresiju u Nado centru u Rijeci,uzeli mi 3000 kuna za 10 terapija,nista nije pomoglo......pljacka

iceman

  • Newbie
  • *
  • Postova: 14
    • Profil
Odg: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« Odgovori #9 : Lipanj 23, 2011, 18:36:15 poslijepodne »
Po vasem korisnickom imenu mogu zakljuciti da ste doktor i ako jeste ja vam se zahvaljujem u moje ime sto imate vremena dati savjete i pomoci ljudima na forumu,te im barem malo olaksati muke,ja sam napisao moje misljenje i moj slucaj na terapijama dekompresije.
Dakle gospodinu je ime Josip,voditelj je u Nado centru u Rijeci,dosao sam kod njega sa slikom od MR,uvjeravao je mene i moju obitelj da ce uspjeh biti 90 posto pozitivan.Poslije njegovih 12 terapija bilo mi je gore(jaca bol) cak sam napravio jos jedan MR nakon terapija,usporedili smo slike i stanje je bilo isto,tj.bez ikakvog pomaka.....volio bih da mi je tih 3000 kn ostalo u đepu.....da je bio fer rekao bi mi istinu da mi nece biti bolje i da gubim vrijeme, pa bih razmislio.Poslije cuo da nisam jedini koji je povjerovao u tu pricu,cak mi je doktor Kolic neurokirurg iz susacke bolnice u Rijeci rekao da nije sreo pacijenta da mu je potvrdio dobre rezultate sa te takozvane dekompresije i da nevjeruje u taj nacin lijecenja......to je moje iskustvo sa dekompresijom kraljeznice...

p.s.Ima ih na ovom forumu bar toje koji mogu potvrditi ovo,jer su i sami bili kod istog na DEKOMPRESIJI......
« Zadnja izmjena: Lipanj 23, 2011, 19:03:43 poslijepodne iceman »
NeMa PrEdAjE,NiJe BiTnO KaKo Si PaO BiTnO Je KaKo UsTaJeS

zoka

  • Newbie
  • *
  • Postova: 5
    • Profil
Odg: Molim ako mi neko moze projasniti nalaz MR
« Odgovori #10 : Lipanj 23, 2011, 19:13:09 poslijepodne »
hvala na odgovorima!
 a vidit cu jos,moram se jos malo educirati i prouciti stvari...mislim da je meni trenutno najteže prihvatiti da se stvari lako promjene i odu u p.m...inace 29 mi je godina i stvarno sam bio fizički aktivan.moga sam trcati do besvjesti,nema brda di nisam bio, teretana mi je nekad druga kuća bila,fizički rad mi je bio pizdarija (premda nisam fizicki radnik).. osjeća sam ja ta leđa dosta dugo al uvjek bi to proslo nakon par dana ili tjedan pa ajde ajmo opet.a stas da je uvik pameti imati...i valjda mi je trebao ovakav šamar pa da napokon nešto shvatim...al ove zime je valjda doslo do kriticne tocke i to se sve naplatilo pa sam sad ko čovjek od 90 godina čak i duplo gori :) i strah me uopće išta raditi da nebi bilo još gore.

 

SMF spam blocked by CleanTalk
Nagradne igre